هک وردپرس

چگونه فایل wp-config.php را بدون مشکل ویرایش کنیم

سلام دوستان

میدانید که فایلی که نام بردیم یک فایل بسیار مهم در وردپرس است، این فایل همان پرونده وردپرس تلقی می شود که کاربرد اصلی آن ایجاد اتصال بین دیتابیس یا پایگاه داده و وردپرس است. به این صورت که اطلاعات دیتابیس در این فایل برای وردپرس ذخیره می شود تا وردپرس بتواند روی وبسایت اندازی شود. امروز در وردپرس پلاس به بررسی کامل و نحوه ویرایش آن خواهیم پرداخت. با ما باشید…

آیا تابحال این فایل را ویرایش کرده اید؟ میدانید که اگر اشتباه کنید چه روی میدهد؟ میدانید که همیشه باید از این فایل یک بکاپ داشته باشید؟ آیا میدانید که این فایل یک فایل از پیش ایجاد شده نیست و با نصب وردپرس ایجاد می شود؟ اگر تابحال این فایل را در وردپرس و هاست خود ویرایش نکرده اید، این آموزش برای شما منتشر شده است اگر هم میدانید که این فایل چیست و چگونه باید آن را ویرایش کرد، نیازی به این آموزش وردپرس ندارید.

آماده اید…

فایل wp-config.php چیست؟

همانطور که در نام آن هم پیداست، این فایل، یک پرونده پیکربندی مخصوص خود وردپرس در هاست های خود میزبان است. هاست خود میزبان یعنی خود شما هاست وردپرس را تهیه کرده باشید.

فایل wp-config.php چیست؟

همانطور که عرض کردیم بر خلاف دیگر فایل ها، این فایل همراه خود وردپرس ایجاد می شود و در بدو راه اندازی وبسایت این اتفاق می افتد. هنگام راه اندازی سایت اطلاعاتی که در هاست خود و در بخش دیتابیس دارید در این فایل قرار گرفته و اتصال بین وردپرس و هاست را برقرار میکند.

این فایل لازمه وردپرس است و بدون آن یا حتی کوچکترین اشتباهی در آن، وبسایت شما نمیتواند راه اندازی شود و خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده روی میدهد.

بجز تنظیماتی که مخصوص دیتابیس است، فایل wp-config.php تنظیمات دیگری که اهمیت بالایی دارند را نیز درون خود دارد، که در ادامه به توضیح آنها هم میپردازیم.

وقتی این فایل برای راه اندازی وبسایت شما نقشی کلیدی دارد، و تنظیمات مهم دیگری را هم در خود دارد، قطعا نیاز است که شما تمامی جوانب احتیاط را در مورد این فایل رعایت کرده و هشیار باشید که خراب کاری نکنید.

 

شروع کنید…

قبل از هر چیزی نیاز است تا از وبسایت خود بکاپ کاملی داشته باشید، برای این کار هم میتوانید از آموزش تهیه بکاپ رایگان در وردپرس استفاده کنید. همچنین از خود فایل wp-config.php یک نسخه کپی داشته باشید چون که یک اشتباه کوچک در این فایل میتواند وبسایت شما را غیر قابل دسترسی کند.

برای ویرایش یا کار با این فایل، شما چند راه ساده پیش رو دارید، یکی از آنها، استفاده از یک FTP Client است، از معروف ترین نرم افزارها هم میتوان به File Zilla FTP Client اشاره کرد.

با FTP به وبسایت خود متصل شوید، برای اتصال نیاز به اطلاعاتی دارید که از ارائه دهنده هاست خود دریافت کرده اید. این اطلاعات شامل نام هاست، رمز ورود و البته شماره پورت است که در آدرس هاست در نوار آدرس مرورگر نمایش داده می شود.

فایل wp-config.php در همین پوشه اصلی وبسایت یعنی در public_html یا روت هاست وجود دارد. میتوانید آن را باز کنید تا ساختار کدنویسی آن را مشاهده کنید.

برای دانلود در نرم افزار FTP میتوانید روی آن راست کلیک کرده و گزینه Download را بزنید تا فایل را دانلود کنید. این فایل ساختار متنی و در واقع کدنویسی دارد، برای نمایش آن میتوانید از نرم افزار ساده Notepad ویندوز خود استفاده کند اما، برای نمایش بهتر باید یک نرم افزار کدنویسی داشته باشید که پیشنهاد میکنیم از پست ۵ ویرایشگر کد برتر برای کاربران وردپرس دیدن کنید.

 

بررسی ساختار فایل مهم wp-config.php

بررسی ساختار فایل مهم wp-config.php

قبل از شروع، بهتر است تماما محتوای این فایل را بررسی کنیم بعد به سراغ یادگیری برویم.

کدی که در زیر مشاهده میکنید ساختار اصلی این فایل است و شما میتوانید نمونه ای دیگر از آن را در سایت گیت هاب مشاهده کنید. 

 

 

هر بخشی از این فایل مخصوص برخی قسمت های وردپرس است، در ابتدا هم گفتیم که یک فایل پیکربندی مهم در وردپرس است که حاوی تنظیمات بسیار مهمی بوده که نباید دست به آنها بزنید.

تمامی تنظیمات با زبان PHP بخش بندی شدی شده اند.

خب بیایید نگاهی نزدیک تر به آن داشته باشیم.

 

تنظیمات MySQL در فایل wp-config.php

تنظیمات MySQL در فایل wp-config.php

اتصال بین وردپرس و پایگاه داده در بخش تنظیمات MySQL ظاهر شده است، برای پیکربندی این قسمت باید نام دیتابیس، نام کاربری آن و گذرواژه را داشته باشید.

برای دستیابی به اطلاعات دیتابیس میتوانید به بخش Databases در کنترل پنل هاست خود بروید.

توجه: اگر نمیتوانید مشخصات دیتابیس و کاربر آن را پیدا کنید باید بار ارائه دهنده هاست خود صحبت کنید.

 

کلیدهای تایید دسترسی و Salts

کلیدهای تایید دسترسی و Salts

کلیدهای دسترسی کلیدهایی امنیتی هستند که برای امنیت بیشتر وردپرس استفاده می شوند. معمولا این کلیدها در سایت خود وردپرس و در بخش API برای افزودن حروف و دسترسی بیشتر قرار گرفته اند. این کلیدها یک رمزنگاری فشرده و پیشرفته که قدرتمندی خاصی دارد را برای کوکی ها و فصل های ورود و خروج کاربریِ ایجاد شده توسط وردپرس ایجاد میکند.

 

شما میتوانید کلیدهای امنیتی وردپرس تولید کرده و در اینجا در مکان put your unique phrase قرار دهید. 

تغییر این کلیدها در زمانی که رخ میدهد، تمامی کاربران وردپرس وبسایت شما را از سایت خارج میکند و آنها را مجبور میکند دوباره به حساب خود وارد شوند.

 

حتما بخوانید   هر آنچه که در مورد فایل .htaccess و ویرایش آن باید بدانید

 

پیشوند جدول پایگاه داده وردپرس Table Prefix

به طور پیش فرض، وردپرس wp_prefix را به جدول های ایجاد شده توسط وردپرس در دیتابیس اضافه میکند. در واقع هر جدول یک پیشوند بنام wp_ دارد که قبل از نام جدول قرار میگیرد.
 با توجه به گفته های برخی کارشناسان وردپرس، توصیه می شود که همیشه این پیشوند را به چیز دیگری تغییر دهید. این حرکت شما، کار هکرها برای دسترسی به جدول های دیتابیس را با مشکل مواجه میکند و شما از برخی حملات SQL دور نگه میدارد.

 

البته باید این را در نظر داشته باشید که برای تغییر پیشوند جدول های وردپرس باید حرکت گسترده تری داشته باشید.

بدین منظور باید به کنترل پنل هاست خود مراجعه کرده و در بخش phpMyAdmin جدول های وردپرس را که مشاهده کردید، روی گزینه SQL مطابق تصویر کلیک کنید.

در این جا جدول های خود را مشاهده میکنید، و مبینید که پیشوند همه آنها یک wp و خط زیر _ است. اگر میخواهید این موارد را به موردی مغایر با پیشوند پیش فرض تغییر دهید، باید آنها را به طور دستی تغییر دهید. اگر چه همه به دنبال راه سریعتری هستند که کد زیر برای همین منظور مورد استفاده قرار میگیرد:

جدول تنظیمات The Options Table

یک جدول وجود دارد که زیرمجموعه های آن هم، از یک پیشوند استفاده میکنند که ما نیاز داریم تا همتاهای آن را نیز یافته و پیشوندهای آنان را هم تغییر دهیم. برای جایگزینی اول باید آنها را پیدا کنیم که میتوانیم از کد زیر استفاده کنیم:

هیچ وقت برای تغییر کدهای وردپرس، بدون بکاپ قدم برندارید. این کار بعدا برای شما هزینه بردار خواهد بود.

 

حالت مشکل یابی Debugging Mode

حالت مشکل یابی Debugging Mode

این بخش از تنظیمات برای کاربرانی کاربرد دارد که میخواهند روی به توسعه دهندگی وردپرس آورده و کار با وردپرس را به صورت پیشرفته شروع کنند و تجربه های مختلف کسب کنند. به طور پیشفرض، وردپرس هشدارهایی که توسط PHP ارائه می شوند را مخفی میکند. خیلی ساده میتوان با کدی که در زیر است:

 

در فایل wp-config.php تنظیماتی را فعال کرد که مشکلات ایجاد شده را نمایش دهد. این کار کمک میکند تا باگ های به وجود آمده توسط توسعه دهنده پیدا شوند.

 

مسیر اصلی وردپرس

این بخش از تنظیمات موظف به تعیین مسیر نصب وردپرس است، مسیر یا دایرکتوری وردپرس که مسیر فایل ها را در هاست مشخص میکند در این قسمت تعیین می شود. تقریبا هیچ وقت نیازی نخواهید داشت که اقدام به تغییر این قسمت کنید.

 

تکنیک های کاربردی و هک های مهم در فایل wp-config.php و تنظیمات آن در ادامه برای شما آورده شده است میتوانید آن را بررسی کرده و اگر آن را مناسب دیدید استفاده کنید.

 

تغییر پورت ها و سوکت های MySQL در وردپرس

اگر ارائه دهنده هاست شما از پورت هایی مغایر با پورت معمول برای MySQL استفاده کند، شما باید از طریق این فایل این کدها را تغییر دهید، کدی که در زیر مشاهده میکنید رشته کد جدیدی نیست و کد موجود در فایل است که کافیست آن را تغییر دهید.

شما وقتی نیاز به این تغییرات پیدا میکنید که ارائه دهنده هاست شما این موضوع را با شما درمیان بگذارد که از کدهای جایگزین برای MySQL استفاده میکند.

کد ۵۰۷۶ را باید به کدی تغییر دهید که ارائه دهنده هاست شما در اختیارتان قرار میدهد.

اگر هاست شما از سوکت ها و پایپ ها برای MySQL استفاده میکند باید کد را شبیه مورد زیر وارد کنید.

 

تغییر آدرس های وردپرس با wp-config.php

شاید بخواهید آدرس وبسایت خود را تغییر دهید، وقتی بخواهید وبسایت خود را به دامنه جدید یا هاست جدید انتقال دهید، نیاز پیدا خواهید کرد که آدرس وبسایت خود را عوض کنید. شما میتوانید این تغییرات را از طریق پیشخوان وردپرس انجام دهید. برای اینکار کافیست به مسیر تنظیمات > عمومی رفته و آدرس جدید وبسایت را بنویسید.

البته این کار شاید همیشه جواب گو نباشد یا اینکه تغییرات ذخیره نشود بنابراین نیاز پیدا میکنید که این کار را از طریق فایل wp-config.php انجام دهید. حتی گاهی اوقات وقتی توانایی دسترسی به ادمین ندارید باید از این طریق آدرس وبسایت خود را بروز کرده و به مدیریت وارد شوید.

برای تغییر آدرس وبسایت باید کد زیر را تغییر دهید.

در این کد، آدرس وبسایت شما نوشته شده که باید آدرس دامنه جدید را وارد کنید.

دقت کنید که اگر وبسایت شما www دارد باید در اینجا هم همان را وارد کنید.

در مقاله ای که بزودی منتشر خواهد شد به بررسی دامنه www و بدون www خواهیم پرداخت و مزیت های هردو در سئو را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

تغییر مسیر آپلود در وردپرس با فایل wp-config.php

با این فایل میتوانید کاری را ترتیب دهید که از طریق پنل وردپرس امکان پذیر نیست. با کدی که در ادامه قرار داده شده میتوانید مسیر اصلی آپلودها در هاست خود را تعیین کنید.

توجه کنید که مسیر یادشده با ABSPATH که توسط خود وردپرس برای آپلود تعیین می شود در ارتباط است. اگر میخواهید مسیر آپلود را خارج از پوشه محتوا wp-content قرار دهید، باید بدانید دقیقا چه کاری انجام میدهید و اینکار برای کاربرانی ممکن است که واقعا حرفه ای هستند. پس مراقب باشید، برای اینکه فایل های خود را در پوشه wp-content قرار دهید باید از کد زیر استفاده کنید:

البته این کار بازهم فایل های شما را در پوشه wp-content نگه میدارد.

اگر میخواهید مسیر آپلود شما چیزی شبیه http://site.ir/files/ باشد، باید از کد زیر در فایل wp-config.php استفاده کنید:

برای اطلاعات بیشتر، سری بزنید به WordPress Codex

 

جلوگیری از بروز رسانی های خودکار وردپرس

اگرچه مدریت بروز رسانی ها در وردپرس با کمک افزونه ها ممکن شده است. اما وردپرس سعی میکند تا از فاصله زیاد بین آخرین نسخه منتشر شده و نسخه ای استفاده شده توسط کاربر جلوگیری کند. این یعنی اگر شما از وردپرس ۴٫۴ استفاده کنید وردپرس وبسایت شما بروز رسانی ۴٫۸ را به احتمال زیاد به مرور دریافت کند. این بروز رسانی خودکار به این شیوه است که وردپرس در هر بار بروز رسانی یک نسخه بروز رسانی را انجام میدهد تا هم اقدامی برای بهبود وبسایت باشد هم اینکه شما را به بروز رسانی و اهمیت آن آگاه کند.

اما بروز رسانی های خودسرانه وردپرس اگرچه جنبه امنیتی و کارایی وبسایت را در نظر دارد، اما گاهی اوقات باید همه چیز را برای بروز رسانی آماده کرد، قالب وردپرس استفاده در وبسایت، افزونه ها و دیگر موارد شامل بکاپ قبل از بروز رسانی، از جمله مواردی هستند که باید برای بروز رسانی آماده کنید.

خب، وقتی میخواهید بدون اجازه وردپرس بروز رسانی نشود، میتوانید کد زیر را به فایل پیکربندی وردپرس wp-config.php اضافه کنید:

 

 

 

محدود کردن تعداد رونوشت های پست ها در وردپرس

با اینکه رونوشت ها کمک میکنند تغییرات متواتر نوشته ها را در وردپرس کنترل کنیم اما مشکلی که در رونوشت Revision ها وجود دارد اینست که وقتی یک کلمه را در نوشته تغییر دهید برای تغییر باید آن را ذخیره کنید و با هر بار کلیک روی دکمه ذخیره در وردپرس، یک رونوشت از پست ایجاد می شود، که در مقاله بهینه سازی سرعت وبسایت و عملکرد وردپرس به آن پرداختیم. رونوشت ها بر خلاف تصور کاربران روی سرعت بارگذاری وبسایت تاثیری ندارد، بلکه تعداد زیاد رونوشت هر نوشته، باعث می شود که دیتابیس زیادی آلوده شود و البته آلوده بودن دیتابیس روی عملکرد کلی وبسایت تاثیر میگذارد.

بنابراین شاید بخواهید یک بار برای همیشه تعداد کلی رونوشت های یک پست را در وردپرس محدود کنید.
میتوانید از کد زیر استفاده کنید:

در این کد، عددی که مشاهده میکنید ۷ است، این یعنی هر نوشته فقط اجازه دارد ۷ رونوشت داشته باشد، اما هوشمندی کار در اینجاست که همیشه ۷ رونوشت آخر پست برای شما نگه داشته شده و با هر بار اضافه شدن رونوشت، قدیمی ترین رونوشت حذف شده و دوباره تعداد رونوشت ها به عددی می رسد که شما تعیین کرده اید.

اما مشکلی که در این وجود دارد اینست که دوباره باید عرض کنیم، با هر تغییر و زدن دکمه ذخیره، یک رونوشت ایجاد می شود، پس وقتی شما برای تغییرات کوچک رونوشت داشته باشید، شاید پس از مدتی، عملا توانایی بازگشت به رونوشت های سابق را نداشته باشید، هرچند که در بیشتر موارد اهمیت خاصی ندارند.

 

روش های مختلف حذف رونوشت ها از وردپرس و بهینه سازی پایگاه داده دیتابیس

 

امروز در وردپرس پلاس به بررسی فایل پیکربندی وردپرس wp-config.php پرداختیم. این فایل بسیار مهم بوده و هنگام راه اندازی وردپرس ایجاد می شود. همیشه باید یک نسخه از آن را در خارج از وبسایت خود داشته باشید و البته قبل از تغییراتی که در این فایل لحاظ میکنید باید از وردپرس خود بکاپ تهیه کنید.

امیدواریم آموزشی که امروز در اختیار شما قرار گرفت توانسته باشد آنچه که در این زمینه نیاز داشتید را به شما بیاموزد. اگر نظری در این مورد دارید یا پیشنهادی در ذهن دارید از طریق دیدگاه ها میتوانیم با هم در مورد آن صحبت کنیم.

موفق باشید. – تهیه شده در وردپرس پلاسمنبع

چگونه فایل wp-config.php را بدون مشکل ویرایش کنیم
۵ (۱۰۰%) ۶ votes
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image

بستن